Základní škola Strakonice, Krále Jiřího z Poděbrad 882

První školní rok byl na naší škole zahájen 1. září 1964. Ředitelem školy byl ustanoven František Heran, bývalý školský inspektor. Jeho zásluhou byla škola včas a s dobrým vybavením otevřena. Jako zástupce pracoval František Čížek. Učitelský sbor měl 16 členů: ředitele, zástupce ředitele, zástupce ředitele pro pionýrskou organizaci a 13 třídních učitelů. Školu navštěvovalo 406 žáků, přišli ze ZDŠ F. L. Čelakovského a ZDŠ Revoluční náměstí. Školní obvod tvořily Strakonice – Staré Sídliště, Ráj, Za Rájem (Habeš) a Švermova ulice. Pro třídy 6. – 9. ročníku byl stav žáků doplňován z obvodu ZDŠ Revoluční náměstí – z Radomyšlské ulice a přilehlé výstavby. V budově se nacházelo pět tříd na I. stupni a osm tříd na II. stupni, pět kabinetů a jedna velká odborná učebna. V následujícím školním roce byla ke škole dostavěna tělocvična a dílny. Školní družina měla prozatím sídlo v Plánkově ulici, kde se ve společné budově nacházela i družina ZDŠ F. L. Čelakovského. V dalším školním roce musela družina uvolnit prostory pro mateřskou školu a byl přemístěna do bývalé zdravotnické školy. Ani o dva roky později se budova pro družinu ještě nenašla, a tak dopoledne měla ŠD stanoviště v ZDŠ F. L. Čelakovského, odpoledne chodili všichni ven a potom se scházeli v některé volné třídě naší školy. Ve školním roce 1968 / 1969 fungovala už u nás dvě oddělení ŠD. Jedna třída byla rozdělena přepážkou na dvě části, aby obě oddělení mohla pracovat nerušeně. Ze severní strany školy byla ve školním roce 1966 / 1967 dobudována školní kuchyně s jídelnou a žáci se svými učiteli se již nemuseli stravovat v jídelně ZDŠ F. L. Čelakovského. V další etapě došlo i k úpravě okolí školy, např. oplocení bylo prací zaměstnanců školy, pomohli také zástupci rodičovského sdružení. Před budovu byla postavena socha krále Jiřího z Poděbrad, symbolizující název školy a ulice. Její okolí upravily a květinami osázely děti se svými učiteli. Socha Jiřího z Poděbrad stála původně na nádvoří strakonického hradu před vchodem do muzea. Úpravy školy postupovaly dál. Změnila se uvnitř i podoba tělocvičny, kde přibyla příčka, která oddělovala nářaďovnu od cvičební plochy. 3. října 1977 bylo dokončeno a slavnostně předáno k užívání dopravní hřiště. Na jeho budování se podíleli rodiče žáků a učitelé. 13 let se učilo pouze v jedné budově, až v roce 1990 byla postavena budova II. stupně s hlavním vchodem do školního areálu z ulice A. B. Svojsíka, bývalé ulice Zdeňka Nejedlého. V obou školních pavilonech, které byly propojeny krytou chodbou, se začalo vyučovat ve školním roce 1990 / 1991. Učitelský sbor se rozšířil na 34 učitelů. Školu navštěvovalo 634 žáků. Bylo zde 23 tříd, včetně osmi tříd ze ZŠ Revoluční a jedné ze ZŠ F. L. Čelakovského. Okolí školy zatím připomínalo stále staveniště. Uvnitř areálu se již rýsovalo atrium. Během roku vznikl mezi krytou spojovací chodbou a jídelnou školní pozemek. 1. listopadu 1993 se začalo měnit okolí školy na severní straně. Dostavělo se dětské dopravní hřiště a areál byl zpřístupněn veřejnosti 1. června 1994 ke Dni dětí. Největší událostí poslední doby, která ovlivnila chod na naší škole, byla dlouho avizovaná rekonstrukce, jež probíhala od 1. září do 30. listopadu 2011. Týkala se zateplení obvodového pláště a střech objektu, výměny dveří a oken. Většinu nákladů pokryla dotace z operačního programu MŽP ČR, kterou se podařilo městu Strakonice získat. Modrooranžové variace na nové fasádě tak oživily vzhled naší školy.